Dijitalleşme Çağı

Dijital dünyanın hayatımıza etkilerinden bahsetmeden önce dijital dünya kavramının anlamının bilinmesi gerekiyor. Dijital dünya nedir: bilgisayar, akıllı telefon ve diğer tüm iletişim araçları ile kurulan iletişim ve etkileşim dijital dünya kavramının içine girer. Günümüzde sosyal hayat ve dijital hayat olmak üzere iki hayat ve farklı yansıtılan iki dünya var olmuş durumda.

Dijital dünyanın hayatımıza etkileri sanılandan çok daha fazla. Gelişen teknoloji ve imkanlar ile birlikte cep telefonları ve bunun beraberinde internet, günün 24 saati hayatın içerisinde. Başlarda sadece iletişim aracı olan teknolojik aletlerin artık pek çok kullanım şekli ortaya çıktı. Sosyal medyada paylaşım yapmak, videolar , fotoğraflar ve yazılar paylaşmak günlük rutin halinde. Ayrıca internetten artık sadece paylaşım yapılmıyor, alışveriş ve daha pek çok ihtiyaç saniyeler içerisinde karşılanabiliyor. Sanal gerçekliğin, gerçek dünya ile karışması ve dijital dünyanın bu kadar hayatın içerisinde olmasının olumlu ve olumsuz pek çok yönü bulunur.

Dijital Dünyanın Hayatımıza Olumlu Etkileri

Dijital dünyanın hayatın bu kadar içinde olması ve insanlık ile birlikte ilerlemesinin birçok açıdan olumlu etkisini görmek mümkün. Bunlardan bazıları;

-Haberleşme ve iletişimin çok kolay ve hızlı olması ülke ve global çapta “dünyada ne oluyor” sorusunun cevabını anlık olarak almayı sağlıyor.

-Doğal afet, kaza gibi olumsuz durumlar kolaylıkla duyurulabiliyor ve müdahale hızı daha hızlı olabiliyor.

-Piyasa ve dünya siyasetini haber sitelerinden her an takip etme imkanı oluyor.

-İhtiyaç duyulan hemen hemen her ürüne online alışveriş sitelerinden tek tıkla sahip olma avantajı bulunuyor.

-Dijital dünyanın hayatın merkezine oturması yeni iş imkanları ve yeni iş dalları meydana getiriyor.

-Dijital dünyanın işlerinden biri olan influncer yani etkileyici pazarlamacılar sayesinde yeni ürünleri, hizmetleri ve imkanları kullanıcı deneyimi gözüyle görme imkanı oluyor.

-Sosyal medya araçları sayesinde istenilen kişileri takip ederek an be an hareketlerini, paylaşımlarını görmek mümkün hale geliyor.

Dijital Dünyanın Hayatımıza Olumsuz Etkileri

Dijital dünyanın hayatın içinde olması ve herkes tarafından kolay ulaşılabilir hale gelmesinin olumlu olduğu kadar olumsuz yönleri de bulunuyor. Bunlardan bazıları;

-Sosyal mecralarda insanlar olmadıkları biri gibi davranarak sanal bir kandırmacanın içerisinde yer alıyor.

-Filtreler, lüks markalar ve gösterişli ürünler bir yetenek gibi paylaşılarak yüksek tüketim ve israf artıyor.

-Takipçi kitlesi yüksek insanlar kusursuz profiller çizerek insanları olmayan bir lükse ve şatafata inandırıyor.

-İnternet alışverişinin yaygınlaşması ile dolandırıcılık oranları da artıyor. Farklı görseller ile ürün satışları ve aynı zamanda haksız kazançlar artıyor.

-Akım haline gelen videolar ve hareketler tehlikeli hallere gelerek insanların canlarını tehlikeye atıyor.

-Dikkat çekmek ve ünlü olmak için tehlikeli ve can güvenliği olmayan davranışlar sergileniyor ve bu durum her yıl yüzlerce cana mal oluyor.

-İnsanlar artık hayatlarını yöneten ve gerçeklik algısını değiştiren dijital dünyanın etkisinde kalarak psikolojik rahatsızlıklar ve kendi hayatından memnun olmama durumlarını yaşıyor.

Dijital Dünyayı Nasıl Doğru kullanırız?

Dijital dünya doğru ve dozunda kullanıldığında pek çok avantaja ve kolaylığa kapı açıyor. Gerçek hayat ve sanal dünyanın ayrımını yaparak, filtre ve doğalın farkına vararak ve aşırı tüketimin bir ihtiyaç olmadığını fark ederek gerçek dünyanın güzelliklerinin bilincine varılabilir. Sosyal mecralarda geçirilen sürenin azaltılması en doğru yollardan biridir. Dijital dünyanın avantajları, alışveriş ve bilgi bolluğu hayatı kolaylaştırabilir. Araştırma yaparak ve çeşitli kaynaklardan bilgiler edinerek dijital dünyayı pek çok yönden olumlu hale getirebilirsiniz.