İletişim Fakültesinde Okuyanlara Tavsiyeler

‘’İnsanlık tarihinde ilk defa sayısız bağlantı kurmamıza imkân tanıyan bir teknolojiye sahibiz.’’(Pierre Omidyar)

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte iletişim fakültelerine olan rağbet arttı. Ve buna bağlı olarak son yıllarda çok sayıda yeni iletişim fakültesi açıldı. Bende bu iletişim fakültelerinin birinden mezun oldum. Bu yazıyı yazma amacım İletişim Fakültesinde okuyan, gelecekte belki meslektaşım olacak arkadaşlara tavsiye vermektir.

-Sinema, Gazetecilik, Reklamcılık, Radyo-Televizyon, Halkla ilişkiler … Hangi bölümde okuyacağınıza karar veremiyorsanız tüm bölümlerle ilgili araştırma yapmalısınız. Bu araştırma sırasında ilgili bölümlerde okuyan öğrencilerle iletişime geçebilir ve düşüncelerini alabilirsiniz. Ayrıca bölüm mezunu olan kişilerle ve bölüm hocalarıyla da görüşerek karar verebilirsiniz.

Adobe Programlarını Göz Ardı Etmeyin Derim

– İletişim fakültesi öğrencisi olarak eğitim hayatınıza başladığınız andan itibaren bilgisayarla aranız çok iyi olmalıdır. Bu konuda zamanla tecrübe kazanabileceğiniz gibi özel dersler alarak da kendinizi geliştirebilirsiniz.

– Bilgisayar konusunda belirli bir seviyeye geldikten sonra mutlaka İnternet’in birbirinden farklı mecralarını değerlendirmelisiniz. Bunun için ilk olarak kendiniz bir blog sayfası açabilir ve düşüncelerinizi buradan paylaşabilirsiniz. Ayrıca farklı kişilere ait blogları takip ederek, onların da görüşlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Youtube gibi bir bilgi denizinde yüzmek, size çok şey kazandıracaktır. İlgili sayfaları takip edebilir belki de kendi videolarınızı paylaşarak düşüncelerinizi insanlara ulaştırma fırsatı elde edersiniz.

-Yine Youtube üzerinden TedX gibi büyük konuşma platformlarını takip edebilirsiniz. Burada yapılan konuşmaları inceleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Hatta konuşmalar sırasında notlar alarak aynı konuşmayı kendiniz yapmaya çalışabilir ve notlarınıza yapılan ya da sizin yaptığınız hataları yazarak ilerleme sağlayabilirsiniz.

Bol Bol Okuyun Derim

-Bol bol kitap, gazete, dergi vb. şeyleri okumaya devam etmelisiniz. Bu size hem entelektüel bir birikim sağlar hem de okurken küçük notlar alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

-Sosyal ilişkiler noktasında oldukça aktif olmalısınız. İnsanlarla olan iletişiminizi her geçen gün arttırmalı ve diyaloglarınızı arttırmalısınız. Özellikle de staj döneminde aynı çevrede bulunduğunuz insanlarla sıcak ve samimi bir diyalog oluşturmanız oldukça önemlidir. Farklı ortamlarda farklı kişiliklere sahip insanlarla oluşturacağınız bu diyalog, özellikle tecrübe ve deneyim kazanmanıza yardımcı olacaktır. Bu tür ortamlarda kazandığınız tecrübe, ilerleyen dönemlerdeki iş hayatınızda oldukça yardımcı olacaktır. 

Gündemi Mutlaka Takip Edin Derim

Gündemin artık sosyal medyaya göre şekillendiği bir zamanda yaşıyoruz. Sosyal medya platformlarını takip ederek, gündemden kopmadan yaşanan gelişmeleri takip etmelisiniz. Ayrıca diğer mecraları da takip ederek kendinizce yorumlamalar yapabilir ve ufkunuzu genişletebilirsiniz.