Sosyal Medya Platformlarında Videonun Kullanımı ve Önemi

Sosyal medya başta aile ve arkadaşların birbiriyle iletişime geçtiği bir platform olmaktan öteye geçmiştir. Sosyal medya artık müşterilere ve kitlelere ulaşmayı sağlayan bir platformdur. Böyle olunca sosyal medya ağındaki popülerliği yükseltmek ve hedef kitlesini genişletmek pek çok kullanıcının hayali haline gelmiştir. Sosyal medya hesabınızı aktif ve kullanıcıların daha çok takip ettiği bir hesap haline getirmek istiyorsanız; bunu yapmanızı sağlayacak yollardan birisi de sosyal medya video kullanımı yoluna başvurmanızdır. Yapılan araştırmalar video içerikleri için hesapları takip eden kullanıcı sayısında neredeyse %50 oranında bir artış olduğunu ortaya koymaktadır.

Sosyal Medyada Video Kullanımının Faydaları

Sosyal medya hesaplarınızda video içerikler paylaşmak size pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlardan bazılarını şu şekilde ele alabiliriz:

1.      Video Daha Dikkat Çekici Görünür

Sosyal medya platformlarına giriş yapılır yapılmaz ilk karşınıza çıkan şey video içerikler olacaktır. Bunun nedeni video içeriğin izleyicinin daha çok ilgisini çekmesidir. Bu nedenle algoritmalar video içerikleri sosyal medya platformlarında öne çıkarmaktadır. Instagram’da video içerikler paylaşan hesaplar daha çok takip edilirken; Twitter’da videolu tweetler ise 10 kat daha fazla ilgi görmektedir.

Algoritmayı besleyen sosyal medya videoları kullanımına örnek olarak Instagram Reels ve Pinterest video pinlerini örnek verebiliriz. Reels Instagram’da hedef kitlesini geliştirmek isteyen kullanıcıların en sık başvurduğu video paylaşımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine Pinterest video pinleri de arama sonuçlarının üzerinde göründüğünden kitlelerin ilgisini çekmek için ideal bir paylaşım yöntemidir.

2.      Video Daha Uzun Ömürlüdür

Bazı sosyal medya platformlarında süreli paylaşım yapılabilmektedir. Video içeriği genelde daha fazla etkileşim ve paylaşım oluşturduğundan daha uzun ömürlü bir paylaşımdır. Örneğin, TikTok videolarında kullanıcılar haftalar hatta aylar boyunca paylaşımı görüntüleyebilir.

3.      Popülerliği Arttırır

Sosyal medya kullanıcıları videolara ilgi gösterdiği su götürmez bir gerçektir. 2018’de yapılan bir araştırma tüketicilerin kullandıkları marka ve destekledikleri firmalardan daha fazla sosyal medya tanıtım videoları görmek istediklerini göstermektedir. Video LinkedIn’den Facebook’a kadar pek çok farklı platformda popülerlik kazanan bir paylaşım yöntemidir. Yine 2019 yılında yapılan bir araştırma, kullanıcıların haftalık 6 saat 48 dakika video izlediğini göstermektedir. Bu oran eskisine kıyasla %59’luk bir artış göstermiş olup artık kullanıcıların yazıdan ya da statik görselden ziyade dinamik bir yapıya sahip olan videolara ağırlık verdiğine işaret etmektedir.

4.      Kitlenizle Daha Profesyonel İletişime Geçmenizi Sağlar

Kullanıcılar takip ettikleri içerik oluşturucular ve markalar hakkında daha fazla bilgi edinmek isterler. Bu bilgiyi onlara vermenin en etkili yollarından birisi de videodur. Video hem ürünlerinizin hem de sizinle ilgili bilgilerin dinamik bir şekilde sergilenmesini sağlar. Bu da tek bir fotoğrafla elde edilmesi imkansız olan bir etkileşim imkanı sunar. Örneğin, markanızın tanıtımını video içeriğiyle yapmak hedef kitlenizle daha iyi bir şekilde bağlantıya geçmenizi sağlar.

5.      Pek Çok Platformda Paylaşılabilir

Fotoğraf çekmeye kıyasla sosyal medya video çekimi ile içerik oluşturmak çok daha fazla zaman alan bir paylaşımdır. Ancak videoyu bir kez tamamladığınızda pek çok platformda farklı kitlelere ulaşmak için kullanabilirsiniz. Örneğin, TikTok ve Instagram Reels 9:16 formatında olduğundan hazırladığınız videoyu iki platformda da yayınlayabilirsiniz. Yine Instagram için hazırladığınız kısa videoları Pinterest Video Pin’i olarak kullanabilir; Instagram Akışı videolarını Facebook platformunda paylaşabilirsiniz. Bu konudaki fırsatlar sosyal medya platformlarında sonsuzdur.

6.      Video Güçlü Bir Satış Aracıdır

Yapılan araştırmalar videoların satış ve pazarlama sektörüne büyük bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Örneğin, Pinterest kullanıcıların platformda markanın videosunu izledikten sonra satın alma olasılığı 2.6 kat daha fazladır. Yine, pazarlamacıların %93’ü de videolar sayesinde yeni müşteriler kazandıklarını ifade etmektedir.

7.      Z Kuşağına Hitap Eder

Z kuşağı internete ve sosyal medya platformlarına diğer nesillere kıyasla fazla eğilim göstermektedir. Aslına bir bakıma TikTok’un Z kuşağı tarafından daha çok rağbet görmesinin nedenlerinden birisi de budur. Bir Youtube anketine göre Y ve Z kuşağı günlük yaşamlarının %50’sini video izlemeden geçirmediklerini ifade etmiştir. Bu da sosyal medya video paylaşımları ile genç kuşağın beklentilerini ölçerek hareket etmeye yardımcı olarak kazançlı yatırımlara imza atmayı sağlayacaktır.