WordPress Hakkında

WordPress, kullanım kolaylığı sunan arayüzü ile kullanıcılar için ücretsiz ve eşsiz bir içerik yönetim sistemidir (CMS). Dünyanın en çok kullanılan açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi olan wordpress kullanıcılar tarafından MySQL veritabanı ve OOP – PHP yazılım dili ile kullanılır.

İçerik yönetim sistemi (CMS) web sitesini oluştururken minimum kod ile projeyi tamamlamaya odaklanır. Buna göre oluşturulacak web sitesinde her sayfanın tek tek oluşturulmasına gerek kalmaz.

Dünyanın en çok kullanılan CMS‘i olan wordpress, İnternet dünyasında kullanılan tüm CMS sistemlerin %60’ını oluşturmaktadır. İnternet üzerinden aktif olarak ulaşabileceğiniz web sitelerinin neredeyse yarısı (e-ticaret, forumlar, bloglar, portfolyo v.b) wordpress alt yapısını kullanmaktadır.

Dilerseniz ürünlerinizi tanıtmak istiyor olun veya sadece web sitesi sahibi olmak istiyor olun fark etmez. İnternet üzerinde herhangi bir platform oluşturmak için wordpress alt yapısı kullanabilirsiniz.

WordPress’in avantajlarından en çok tercih edileni ise iç ve dış SEO kriterlerini karşılıyor olması ve alt yapısının sürekli olarak bu yönde geliştiriliyor olmasıdır. Buna ek olarak yine SEO araçları ve eklentileri bakımından da büyük bir havuza sahip olması wordpress’i bir numaralı ücretsiz CMS sistemi yapmaktadır.

WordPress Avantajları Nelerdir?

Ücretsiz CMS sistemlerinin doğuşu ile birlikte profesyonel olarak web tasarım ya da yazılım bilgisine sahip olmadan çok az bilgi ile kendinize bir web sitesi kurabilirdiniz. WordPress bunu daha fazla geliştirdi ve milyonlarca tema ile her meslek dalına her kişisel özelliğe uygun web sitesi kurmamızı sağladı.

Öyle ki internet üzerindeki wordpress alt yapısına sahip web sitelerinin birçoğu, wordpress ile birlikte gelen ücretsiz basit temaları kullanmaktadır. Bu basit temaları geliştirmek için web sitenizin alt yapısına dokunmadan gelişmiş özellikleri paketler halinde yükleyebilir veya kaldırabilirsiniz. Aşağıda, bu fantastik platformu kullanmanız için birkaç neden verilmiştir.

WordPress yeni başlayanlar için kurulumu kolaydır

Bir web siteniz olsun istiyorsunuz ama CMS ya da web sitesi kurulumu hakkında hiçbir fikriniz yoksa da üzülmeyin. WordPress, birkaç küçük adımla kolayca web sitesi oluşturmanızı sağlayacaktır.

Yapmanız gerekenler karmaşık değildir. Siteniz için uygun temayı seçin ve yükleyin, gerekli eklentileri kurun ve sayfa, galeri, formlar gibi içerikleri oluşturun. Günlerce hatta aylarca oluşturmak için uğraşacağınız web sayfasını yarım gün içerisinde rahatlıkla yapabilirsiniz.

WordPress SEO dostudur

Web siteleri için olmazsa olmaz olan SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) wordpress ile birlikte gelir. Site içi SEO avantajlarının yanında site dışı SEO çalışmalarınıza da katkıda bulunacak altyapıya sahiptir. Birkaç eklenti yükleyerek ve kullanım talimatlarını okuyarak, yazılarınızı SEO uyumlu hale getirmek çok basit bir süreçtir. Eklenti kullanmasanız bile wordpress altyapısında yer aldığı için, yazı ve sayfalarınıza otomatik olarak Meta Tag, Title eklenecektir.

Eklentilerin ayrıcalığı, Meta Tag ve Title etiketlerini, yazı içeriğinizde geçecek olan anahtar kelimelerinizin yerleşimini ve sıklığını, paragraf ve cümle yapılarınızı gibi SEO detaylarını kendinizin düzenlemesini ve kriterlere uygun olarak yapmanızı sağlamaktır.

 WordPress güvenlidir

İster bireysel olsun ister firma web sitesi, güvenlik her zaman önceliktir. Tüm web sitelerinde açıklar meydana gelmektedir ve bunları takip etmek web sitesinin kalıcılığı, arama motoru optimizasyonu ve veri gizliliği için önemlidir. WordPress sürekli güncellenen alt yapısı ile açıklara ve hack saldırılarına karşı en güvenli içerik yönetim platformudur (CMS). Bu güncellemeleri panelden takip edip uygulamanız, güvenli bir deneyim için yeterlidir.

WordPress tüm medya türlerini destekler

WordPress herhangi bir medya türünde kullanıcıları sınırlamaz. Böylece, web sitenizdeki herhangi bir metin, resim ve video kombinasyonundan yararlanabilirsiniz.

WordPress binlerce tema ve eklenti sunar

Temalar, web sitenizde temel tasarımını değiştirmek için kullanabileceğiniz şablonlardır, eklentiler ise web sitenize hem yeni özellikler hem de işlevler ekler. Şu anda 5.000’den fazla ücretsiz WordPress teması ve 50.000 ücretsiz eklentinin yanı sıra tonlarca premium seçenek var.

WordPress ne tür web siteleri yapabilir?

WordPress kuruluş amacı gereği blog sitesi altyapısı olarak düşünülmüştü. Günümüze gelene kadar, kod alt yapısındaki değişimler, temaların değişmesi ve eklentilerdeki güncellemeler ile birlikte wordpress birçok sektöre ve kişisel web sitelerine uyumlu hale gelmiştir.

Aşağıda WordPress için ideal olan web sitesi türünün sadece küçük bir seçimi vardır:

  • Blog
  • Potfolyo (kişisel)
  • İş, firma web siteleri
  • E-Ticaret Web Siteleri
  • Üyelik siteleri
  • Sanatçı siteleri
  • Topluluk siteleri

Hala nasıl bir site kurmanız gerektiğini bilmiyorsanız ve karar veremediyseniz, basit wordpress teması ile başlayabilirsiniz. Bunu giderek geliştirebilir ve zamanla istediğiniz siteye kavuşabilirsiniz.